
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.2 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Mating Post Length | 8.51 mm |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 11961
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41914
Ext.Price$0.41914
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41914 | $0.41914 |
| 10 | $0.35536 | $3.55360 |
| 25 | $0.33661 | $8.41525 |
| 50 | $0.31885 | $15.94250 |
| 100 | $0.30202 | $30.20200 |
| 300 | $0.28533 | $85.59900 |
| 500 | $0.26957 | $134.78500 |
| 1000 | $0.25671 | $256.71000 |
| 3000 | $0.24253 | $727.59000 |
| 5000 | $0.22914 | $1145.70000 |
| 10000 | $0.22206 | $2220.60000 |
